PROMYŠLENÝ PROJEKT, ZÁKLAD BUDOUCÍ SPOKOJENOSTI

Projekt kuchyně je lépe nechat vypracovat odborníky nebo architekty, kteří mají v tomto směru zkušenosti. Na Vás zůstane vybrat odpovídající design u spolehlivého dodavatele.

Plan3 V případě, že se tohoto úkolu chcete ujmout sami, čtěte dále.
Nyní si Vám dovolíme dát pár drobných rad. Pokud zařizujete nový dům nebo opravujete byt, doporučujeme začít plánovat kuchyň ještě před dokončením stavby.
V kuchyni se nejčastěji pohybujete mezi přípravnou, varnou a mycí zónou, čím vzdálenější jsou tato místa, tím více se při vaření nachodíte. Půdorys určeného prostoru pro kuchyň Vám sice v mnoha případech předurčí, jak bude dispozičně řešena, ale vždy zůstane nějaká možnost projekt přizpůsobit Vašim potřebám. Rozhodněte se, jaké spotřebiče budete v kuchyni používat troubu, varnou desku, myčku, odsavač, mikrovlnku, pračku, drtič odpadků atd. Správnou přípravou instalací si ušetříte spoustu práce a hromadu peněz za případné posunutí zásuvek, odpadů nebo vody.

Kuchyně, kde se skutečně vaří, je nejen každodenním pracovním prostorem, ale i místem setkání celé rodiny, proto by nikdy designová stránka neměla převážit nad praktickou. Při plánování dbejte na ergonomickou stránku projektu, promyslete výšku pracovních desek, uspořádání přípravné, varné a mycí zóny včetně umístění a likvidaci odpadků. To vše by mělo být v souladu s potřebami osob, které se v kuchyni budou pohybovat nejčastěji. Nezapomeňte na účinné rozmístění osvětlovacích prvků a zásuvek pro drobné spotřebiče.
Vnitřní uspořádání skříněk má být účelné, předměty snadno a rychle dostupné, vše by mělo mít své pevné místo, hrnce, pánve, nádobí atd., nic by nemělo překážet, ale naopak být snadno přístupné.

Více o plánování zde.